loader image
پرش به محتوای اصلی
خانه

دو سوال

دو سوال

از مهدی محمدزاده در
Number of replies: 2
با سلام خدمت استاد معزز
این عبارت که گفته می شود:

«جامعه نیز ساختارخودش را بر معرفت اعمال می کند.»

منظور از ساختار را نمی فهمم.
امکانش هست با دو یا سه نمونه عینی از ساختارهایی از جامعه که بر معرفت تأثیر می گذارند مطلب را روشن بفرمایید؟

سوال دوم

بنظرتان در عبارت ذیل که از متن جزوه جلسه دوم آمده است، جای دو کلمه رنگی شده نباید جابجا شود؟

«

همچنانکه می دانید ما لفظ را در ازای معنا و همچنین مفهوم را هم در ازای مصداق داریم. حال این سوال مطرح است که آیا معنا و مفهوم یکی هستند یا دوتا؟ به نظر می‌رسد اگر معرفت را در نسبت با لفظ بنگریم به آن مفهوم گفته می شود اما اگر آنرا در نسبت با واقعیت خارجی بنگریم به آن معنا می گوییم؛ و می‌توان گفت اینها دو زاویه معرفت‌شناسی و جامعه‌شناسی معرفت است:

»
با تشکر
In reply to مهدی محمدزاده

پاسخ: دو سوال

از حسین سوزنچی در
سلام علیکم
1) در جلسات آخر مثالهای متعددی زده شد. شاید از بهترین مثالهایش مثالهایی است که جریان «ساخت اجتماعی واقعیت» هنگام توضیح «درونی شدن» زده است.
2) ممکن است گاه برخی این گونه که شما گفته اید به کار ببرند اما من دارم از ادبیات رایج استفاده می کنم. در ادبیات رایج، مفهوم در مقابل مصداق ناظر به رابطه ذهن و عین است و معنا در مقابل لفظ ناظر به رابطه ذهن و زبان.

In reply to حسین سوزنچی

پاسخ: دو سوال

از مهدی محمدزاده در
باعرض سلام مجدد
استاد معزز عرض بنده هم با لحاظ همین ادبیات رایج است
اگر ادبیات رایج را در نظر بگیریم می بایست جمله بدین صورت تغییر یابد:
به نظر می‌رسد اگر معرفت را در نسبت با لفظ بنگریم به آن معنا گفته می شود اما اگر آنرا در نسبت با واقعیت خارجی بنگریم به آن مفهوم می گوییم.

درحالیکه الان به اشتباه به اینصورت است:

به نظر می‌رسد اگر معرفت را در نسبت با لفظ بنگریم به آن مفهوم گفته می شود اما اگر آنرا در نسبت با واقعیت خارجی بنگریم به آن معنا می گوییم

که با ادبیات رایج سازگاری ندارد. به این جهت عرض می کنم که ما لفظ را در برابر معنا و مصداق را در برابر مفهوم بکار می بریم.